Проектът „Социална интеграция без граници“ на сдружение <<Център Динамика>> Русе поставя сериозни въпроси пред българското законодателс?
Публикация 14:48 25 Юли, 2014 / Център Динамика / 713Днес бе проведена заключителната пресконференция по реализираният вече проект с бенефициент сдружение „Център Динамика“ град Русе и партньори германската НПО MiKK e.V. и асоциираният партньор Агенцията за социално подпомагане към МТСП. Проектът обхваща целева група от десет лица и служители, ангажирали се със социална рехабилитация и интеграция на уязвими групи в неравностойно положение. По конкретно, той е насочен към деца и семейства в риск, които са в процес на развод.
Сред шестте от дейностите, предвидени по проект, се откроява т.н. социален експеримент. Той е направен в изграденият „Център за интегрирана подкрепа на деца и семейства в криза“. Целта му е да покаже дали немската практиката за социално включване на уязвимите групи в неравностойно положение може да бъде приложима и у нас. Социалният експеримент се провежда в рамките на шест месеца. В него участват 25 лица от АСП, ДСП и ОЗД, дали доброволно съгласието си за участие. А експертите – консултанти са работили с 18 лица и 7 деца от семейства в криза. Извършена е доста психо-социална работа, по методика, разработена в рамките на проекта. Тя цели апробиране на адаптирания Мюнхенски модел. В хода му, експертите обсъждат с уязвимите групи темите - семейните конфликти, затруднената комуникация и липсата на диалог в семейството, липсата на единство при възпитание на децата, екипна работа на родителите след раздялата /развода/ в името на най- добрия интерес на детето и др. От заключителният доклад, представен днес, става ясно че експертите дават положителна оценка на за приложимостта на Мюнхенския модел в българските дадености.
В този смисъл, доц. Сашо Нунев, методик и експерт от екипа, сподели две много важни неща:
- В Германия семействата и децата в риск живеят в гражданското обществото и то до каквато степен може се ангажира със съхраняването на целостта им.
- От друга страна, юристите, при които попадат молбите за развод, са длъжни по закон да оставят известен толеранс от време за помирение между страните.
При една от срещите на сдружение „Център Динамика“ възниква въпросът сред присъстващите юристи, че в българското законодателство не е предвиден т.н. „детски адвокат“, който да защитава детето в риск, сподели днес Диана Димова - консултант от екипа.
Екипът в „Център Динамика“ град Русе, в който могат да се получават винаги консултации от семейства и деца в риск, работят двама консултанти: Диана Димова и адв. Даниела Иванова.
Адресът на първият в страната „Център за интегрирана подкрепа на деца и семейства“ е град Русе, ул.“ Панайот Хитов“ № 9 на тел. 082 82 67 70 и e-mail: centre_dinamika@abv.bg
Още Новини
Кампания "16 Световни дни срещу насилието на жени"
Домашно насилие
10 години Кризисен център
Академия за акушерки
Посещение в РУ "Ангел Кънчев"
Постигнати очаквани резултати по програма „Закупуване на хранителни продукти за изхранване на деца и лица, потребители на социални услуг
Посещение в Община Русе
Посещение в УМБАЛ "Канев"
Конкурс за постер
Финална конференция
Стартира проект към Фонд "Социална закрила" за подкрепа на Кризисния център
Конференция по Дейност 5 „Информационна кампания за повишаване на гражданското участие в управлението на Община – Иваново“
Представяне на резултатите от дейностите по проекта и всички продукти.